Mały Szlak Beskidzki jest stosunkowo krótkim szlakiem długodystansowym, liczącym 137 km. Został on poprowadzony przez te pasma Beskidów, które omija Główny Szlak Beskidzki; wiedzie zatem szczytami Beskidu Małego, Makowskiego oraz Wyspowego. Jego przebycie pozwala nie tylko poznać urok tych gór, ale również nabrać kondycji przed dłuższymi wyprawami.

Podążając Małym Szlakiem Beskidzkim amatorzy pięknych pejzaży i dzikiej natury podziwiać mogą wiele niepowtarzalnych krajobrazów i pomników przyrody. Najpiękniejsze widoki tej wspaniałej trasy rozpościerają się z wysokich szczytów, malowniczych polan i przełęczy. Z góry Żar widać rozległe Jezioro Żywieckie, urokliwe pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę a z Hrobaczej Łąki rozciąga się wspaniała panorama Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego. Przy ładnej pogodzie bystre oko może stamtąd dostrzec również Babią Górę a nawet Tatry. Bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów szczytem leżącym na małym szlaku beskidzkim jest Luboń Wielki. Na jego zboczach utworzony został rezerwat przyrody nieożywionej kryjący wiele ciekawostek geologicznych i florystycznych, niezwykłe skałki, jaskinie, nisze osuwiskowe oraz powalone, wiekowe drzewa. Milośników fauny i flory zachwyci też z pewnością Rezerwat Madohora z pięknymi lasami bukowymi i świerkowymi oraz wieloma rzadkimi gatunkami zwierząt i roślin.

Mały Szlak Beskidzki to trasa, na której turyści odnajdą też wiele ciekawych, często zabytkowych obiektów. Miejsca szczególnie godne polecenia to między innymi zbudowane przed drugą wojną światową a funkcjonujące do dziś obserwatorium astronomiczne znajdujące się na szczycie Lubomira, zapora wodna Porąbka spiętrzająca wody rzeki Soły i tworząca Jezioro Międzybrodzkie wraz z elektrownią wodną a także malownicza historyczna wieś Zembrzyce. Wieś ta pełna jest ciekawych zabytków takich jak na przykład dziewiętnastowieczny dwór czy też wczesnobarokowe ołtarze z początku siedemnastego wieku oraz barokowe malowidła wykonane na desce pochodzące z odbudowanego w dwudziestym wieku kościoła powstałego na miejscu zniszczonej szesnastowiecznej świątyni. Na terenie tej niewielkiej, uroczej wsi znajduje się również wiele kaplic i figur przydrożnych. Bardzo ciekawym i godnym polecenia miejscem leżącym na małym szlaku beskidzkim jest także góra Żar. Na jej szczycie turyści mogą oglądać zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) a u jej podnóży działa szybowcowe lotnisko gdzie można podziwiać wyczyny amatorów paralotniarstwa. Na wspomnianym już wcześniej szczycie Luboń Wielki znajduje się natomiast zbudowane w latach trzydziestych oryginalne, przytulne i urokliwe schronisko PTTK przypominające nieco domek Baby Jagi.

 

MAY SZLAK BESKIDZKI A

STREFA TURYSTY A

GSB

FUNDACJA A