wiz 18

 

Kilka słów o ...

W paśmie Wysokiego Działu na północno-wschodnim stoku szczytu Hon (820 m. n.p.m.), na wysokości 663 m n.p.m. mieści się Bacówka PTTK pod Honem. Jest to schronisko turystyczne, pod które prowadzi droga asfaltowa oraz szutrowa, a nie mówię o tym, bez powodu…

Od lipca 2011 roku gospodarzami bacówki zostali sympatyczni młodzi ludzie – Paweł i Tereska.

Bacówka jest obiektem całorocznym i dysponuje 46 miejscami noclegowymi. Do wyboru są pokoje 2,3,4 i 8 osobowe. Istnieje możliwość spania w hamakarni oraz na glebie. Na terenie bacówki mieści się również pole namiotowe. Jest to jedyna bacówka w Bieszczadach, która ma saunę. A to idealne miejsce, w którym można zrelaksować się po długiej podróży. Wieczorem opowieści najlepiej wysłucha się na świeżym powietrzu, przy ognisku.

Gospodarze pod swój dach chętnie przyjmą motocyklistów. Specjalnie dla nich został przygotowany garaż, gdzie w razie potrzeby można zaparkować sprzęt a przede wszystkim dokonać drobnych napraw. Warto zaznaczyć, że Cisna jest świetnym miejscem wypadowym do wycieczek motocyklowych. Ciekawą trasą jest odcinek Cisna – Sanok. 40 kilometry prawdziwie bieszczadzkich serpentyn. W Sanoku warto zatrzymać się na dłużej przy zamku i skansenie. A po drodze rządni historycznych atrakcji mogą zrobić przystanek w Baligrodzie przy czołgu. Ale, to nie jedyna propozycja. Świetną motocyklową trasą jest droga przez Dołżycę i Buk do Wołkowyi. Będąc w Bieszczadach warto przejechać słynną „Obwodnicą Bieszczadzką” czy podziwiać „zielone wzgórza nad Soliną”. Z Cisnej można udać się na Słowację, Ukrainę lub po prostu zostawić motocykl i… wędrować pieszo po tym tajemniczym i najciekawszym rejonie Polski.

Nie tylko motocykliści są tu mile widziani. Pod dachem bacówki znajdzie się miejsce dla strudzonych wędrowców.

Podnóża Honu są punktem wypadowym do pieszych wycieczek w Pasmo Graniczne, Masyw Łopiennika a także Pasmo Chryszczatej. Dla najbardziej wytrwałych podróżników ciekawym wyzwaniem będzie pokonanie Wysokiego Działu, który szczytami prowadzi do Komańczy.

Atrakcji nie zabraknie też dla rodzin z dziećmi. Gospodarze są młodymi i szczęśliwymi rodzicami 3-letniej Gabrysi. W gościnnej izbie, w tajemniczym miejscu, przygotowali „Zakątek Malucha”, gdzie najmłodsi miłośnicy gór znajdą zajęcie dla siebie.

Warto też na dłużej zostać w samej Cisnej. Tutaj znajduje się stacja bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej. Kolejka jest ciekawą alternatywą na zwiedzanie Bieszczad. Także w Cisnej, w sezonie, odbywa się wiele imprez, jedną z najbardziej znanych jest „Rozsypaniec”. Z bacówki do centrum jest zaledwie kilometr.

18 a  18 b 
 18 c 18 d

MAY SZLAK BESKIDZKI A

STREFA TURYSTY A

GSB

FUNDACJA A